Navne og matrikelnumre på gårde og huse i Ballerup Kommune

Rosengården og gårdens beboere; Peder Jensen og Sidse Marie Olsen i hestevogn i 1898
Her kan du finde navne og matrikelnumre gårde og huse under kommunens 5 ejerlav.
Vælg et ejerlav:

Aagerup

Gårde i Aagerup
Matr.nr.  Navne
1a Enghavegaard
2a Rønhøjgaard
2b - 1b Højvængegaard
3 - 4c Lillevangsgaard
4a Stuvehøjgaard
5b Aageruphuset
6a Bakkely
9 Solhytten

Ballerup

Gårde i Ballerup
Matr.nr. Navn
1 Præstegården
1bp Landstedet
1c Stengaarden
1d, 1e, 1n, 1o Ellegaard
1g Ballerup Station
1u Ballerup Gasværk
1v - 3ah Nygaard
1x, 3ai, 116a The White House
1aa - 1be Clermont
1ap

Lille Eje

1 az Solfang
2 Skolejorden *
2a

Elleborg

3 Nygaard
3d, 3e Nybo
3f Virkelyst
3g, 3h, 30a Petersminde Teglværk
3k Højvang
3l, 13b Sofienhøj, Bakkely
3m Nidus
3n, 3o Nøddebo
3p Taffelborg
3r Grete
3t Ragnhild
3u, 3z Eranthis
3v Agerholm
3x, 3j Nyvang
3af Preben
3am Gudrun, Anna
4a Lundegaard
5a, 113a, 113b Højagergaard
5b Kildebakke
5e Helmerhøj
5f solhjem
6a, 29, 119a Knudsminde
6b, 114 Ballerup Kro
6e, 100b Mathildes Lyst
6k Christianslund
7a, 119b Dommergaard
8a, 35e Damgaard
8c, 8k, 11b, 30c Egebjerggaard
8h Børneasylet
8i Ballerup Kommuneskole
9 Baunegaard
9c Vasehøj
9d, 10ba Solhøj
9i, 9m, 9n Strygejernet
9k, 9p Hjørnegaarden
9v Kaffehuset
9x Eliese
9y Ballerup Mølle
9ac Villa Skansen
9ak Højbo
9bp Skibstedhus
9fn Bakken
9ha Brydehuset
10a Kirstinelund
10g Lindely
10i Marielyst
10m Lisebo
10p, 10ag Dannebrog
10r Baldershus
10s Villa Pax
10v Blækhuset
10ab, 10ah, 11c Edith
10ad, 10al Enemærke
10ah Anna
10ar Lillebo
10as Villa Gretchen
10at Zenia
10av, 10ax Helmarhus
10aø Ellebo
11a Lindegaard
11e Hjalmars Minde
11g Til Ly
11k Kasteniely
11l, 11n Ydun
11o Ro
11u, 11y Missionshuset
11v Ballerup Afholdshjem
11x Espe
11ø Express
11aa Hyldely
11ab Dorthea
11ad Gunners Minde
11ag Fremtidshaab
11ah, 11ag Esperance
11ak Villa Lex
11al Rieberhus
11am Ballerup Apotek
11ao Elmely
11au, 11bf Roa
11at, 1bh Aldersro
11ay Saron
11bj Tjørnely
11bn Karens Minde
11bo Pax
11bp Villa Nova
11br Dannevang
11bz Rune
11bø Birkelund
12a Taaregaard
12b Aagesdal
12d, 20a Lautrupgaard og Sømosehuset
13a Brøndgaarden
13g, 13h Statshuset
14a Birkegaard
14b Nysøgaard
15a, 16b  Hedegaard
16a Maglemosegaard
16b Rosendal
16d, 16e Rosendal
17a Holmegaard
17g Loci
17h Haka
17o Toa
17at Osnok
18a, 120a Krejerupgaard
19a Dyregaard
19c Egebjerg
19d Enggaarden
20 Christinelyst - Lautrupgaard *
20b Lundebo
21 Søgaard *
22 Donejegaard *
23a Rosengaarden
23b Pilehøj
23c Sneglehuset
24a, 24b Borupgaard
25 Den nye Gaard *
26 Haabet
26b Rosendal
30b, 30d Egebjerghus
32b Ravnsborg
34a, 34b Lundehuset
54, 135 Jordmoderdistriktet
58, 105, 136 Nøjsomhed
59 Sommerly
61, 62a, 62b Sorgenfri
63, 64a, 64b, 142, 143 Ballerup og Omegns Brugsforening
67, 68, 69 Reeh
73a, 144, 145 Cykelbørsen
74 Bakkehøj
75a, 77b Aldershvile
75b, 77c, 78 Chr. Johannessens Hus
87 Til Ly
88 Eupheyeley
91b, 94b Home
100c Bornø
101 Elisero
102a Fattighuset
112d, 112e Solvang
112f Frydendal
112g, 112h Grøndal
115d Ballerup Mejeri
115g Solhygge
116e Lykkebo
121c Hareskovhøj
121e Sømandsstedet
121y, 121z Edelsminde
130b Skovløberbolig - Statskassen
149 Ballerup og Omegns Haandværkerforening - Teknisk Skole

 

Gårde anført med * - Matrikelnumre i mellem årene 1600-1920

Uden tegn - Matrikelnumre fra 1922

Måløv

Gårde i Måløv
1 Måløv Skole
2a Højriis
2c, 9b, 32b Mosevang
2d, 2f Fredbo
3a Fredegaard
4a, 4c, 4d Maaløvgaard
4l Reden
5a, 9d Nørregaard
5b, 8d Elmegaard
5d, 8a, 10a Korsvejgaard
6a, 11g Brydegaard
7a, 8c Gershøj
7b, 12n, 25 Snoghøj
7c Krathuset
7e, 7f, 8f, 8g Maskinværkstedet
7i, 7k, 7n Villa Bakkehøj
8l, 9a Lerkenborg
10b, 12e Måløv Station
11d, 11f Belling - Udsigten
12a, 12k, 12l Lillievang
12g Rosenhøj
12m Københavns Grundejers Renholdningsselskab
13a Vejlegaard
14a, 14c, 14d, 14e, 14h Måløv Kro
14k, 14l Granly
14m Solvang
19, 20a Pilegaard
23a Mariendal
23b Dronning Louise Børnehospitals afd. Måløv pr. Ballerup - i Villa Blide
27 Fuglehavegaard
45 Bakkely

Pederstrup

Gårde i Pederstrup
Matr.nr. Navn
1a Pederstrupgaard
1b Gammelgaard
1d Solhøj - Bakkely
1f, 2a Ryttergaard
1l Bakkely
1m, 25a Marialyst
1n, 7a Møllegaard
1s, 2f Brandmosegaard - Brandmosehøj
1t, 1c, 1g, 2 Helgeshøj
3a, 5d Maglebjerggaard
3b, 5a, 5b Byagergaard
3d, 4a, 28 Grantoftegaard
5f Ledvogterhus nr. 8
5g, 5h, 6f Teglegaard
5i, 5k Højgaard
6g, 23b Brændemosegaard
7d Home
7h Alfa
7i Kims
9c, 9d, 10c Møllehuset
9e, 9g Frydsdal
10h Dalbo
10m Kokkedal
11b Elmely
14 Hestholm
15 Kropshøj
16, 22 Pilehuset
17a Kærhuset
17b  Smeden i Pederstrup

Skovlunde

Gårde i Skovlunde
Matr.nr. Navn
1a, 15b Skovlunde Skole
1b, 11bc Lundbjerggaard
2a Langkjærgaard
2b, 14c Hanevadgaard
3 Brødregaarden
3a, 3c Vandværksgaarden
3b, 14e Gammelvang
3e, 18 Fløjholm
3f, 6a, 15c Kavsbjerggaard
4a Vandværksgaard
5a, 5b, 5c, 5f Lystoftegaard
6b, 6d Tranagergaard
6e, 15a Kildegaard
7a Toftholm
7b Skovlunde Ro
8a Bybjerggard
8b, 8c Smedebæksgaard
8d, 9a Rosenlund
8h Kratbjerghus
8i Fredlyst
8k Kratbjerg
8o Bakkehuset
8z Kratbjergly
8? Frydenlund
8am Stormly
9b Hanevad
10a Ellekildegaard
10b, 10c Liselund
10d, 30 Skovly
11a, 27b Skovlundegaard
12a, 14b Lillevangsgaard
12b Ravnsletgaard
12c Wimbledon
13a Aalegaard
14 Statsbanernes hus 6 og Vogterhus nr. 5 
14a, 14f Lundebjerggaard
16 Larsbjerggaard
17 Ryttergaard nr. 6 * - Hanevad
19 Enghøjgaard *
20 Marbækgaard *
22c Lervarefabrik
23am Møllebakkegaard
24f, 24g Skovsø
24m Lundehus
25a My Home
25ao Landro
25v Albertsminde
27c, 32a, 32b Villa Flora
29b, 1c Købmanden i Gl. Skovlunde
35, 45 Købmand Anna MAdsen
39 Skovlunde Smedje

 

 

Gårde med * - matrikelnumre i årene 1600-1920

Uden tegn - 1922-1923

Sørup

Gårde i Sørup
Matr.nr. Navn
1 Aabjerggaard
2, 5b Friheden
3a Kildedal
4a Engagergaard
4b Ledvogterhus
4h Cheminova - 1949 Lyfa